Kinnemilen, Skara Petersburg, söndag 10 oktober.

Vandrarklubben Lundsbrunns Kinnemil genomfördes i Petersburg i Skara under bra väder, vackra höstfärger och 153 deltagare.

Milvandringen  följde Flianleden ned till övergången på gamla Falköpingsvägen. På en sträcka på 800m före vägen upptäcktes vid banläggningen  ovanligt många myrstackar. Många vandrare följde uppmaningen att räkna antalet stackar och fann mellan 37-55 stackar. Vad kan ha orsakat denna stora samling i granskog. Myror i så många stackar kan inte ha fel. Vandringen mot Skara gick sedan öster om Falköpingsvägen på mindre vägar. Här fanns många får och hästar som betade i vackra hagar.

Rätt svar på dagens fråga var 35 hektar skog. Vinnaren Maria Nilsson har pris att hämta vid klubbens vandring vid klubbstugan i Vinninga 17 oktober.

Kommentarer inaktiverade.