Nattsmyg, Råbäck den 27 Oktober

MÖRKERVANDRING – NATTSMYG.

Söndagen den 27 oktober hade Vandrarklubben Lundsbrunn sin nattvandring kallad Nattsmyg. På en 5 km slinga, med start vid Råbäck, gick vandringen genom Munkängarna och ner i skogen mot Vänern. Ficklampa krävdes i mörkret för att se vägen som var utmärkt med reflexer. ”Lätta frågor” fanns utmed leden och varmkorv serverades i skogen till de 97 deltagarna varav 18 barn. Utmed vägen var utslagsfrågan placerad. Det gällde att gissa hur stor omkrets ett träd hade och rätt svar här var 499 centimeter. Bäst lyckades Martin Gustafsson med 10 rätt. 9 rätt och närmast på utslagsfrågan var Annelie Karlsson, Linnea Digerstedt, Göran Digerstedt, Eivor Nilhammar, och Hans Kling Dessutom med 8 rätt och närmast på utslagsfrågan vann Elisabet Magnusson, Kristin Magnusson, Thomas Magnusson och Lena Magnusson. Alla dessa har pris att hämta hos vandrarklubben.

På barnpromenaden hade 12 st alla rätt, 5 st hade 11 rätt och en hade 10 rätt. Dessa var Kevin Legendi, Lukas Ek, Nils Egonsson, Klara, Ebba R, Vincent, Wilton, Anton Mattsson, Wilde, Wilgot Arvesved, Molly, Nils jöner, Carl Svennerlind, Elin, Ture Berg, Jack Johansson, Algot Jöner och Edvard. Alla barn har pris att hämta hos Vandrarklubben.

Rätta svar på frågorna var:

Vuxenfrågor: Svar:   

1. Är väl en del av dragspelet? Häst

2. Har väl slagit utan att bli åtalad? Hit  

3. Korsar korsar? Hav

4. Är väl agors? Sala    

5. Är väl också en kris? Dolk

6. Däri kan väl kanske vasen ligga? Vattnet

7. Slutet på vattendraget? Aget

8. Åtta vettefåglar satt på ett tak……osv Åtta

9. Är väl rauk? Östen

10. Kör så det ryker? SS

11. Ta bort katten från knatten. Kvarn

12. Hu många kvadrater i figuren? 30 st

Förklaringar lämnas gärna av Matti på telefon 070 524 41 61. Dessutom dras svaren med förklaringar på klubbens medlemsvandring Tomtemarschen. Där och då finns dessutom vinsterna att hämta.

Barnfrågor: Svar:   

1. Vad heter killarna i hagen? Tjurar

2. Vad kallas kossornas kiss o bajs? Gödsel

3. Vad heter björnen i Djungelboken? Baloo

4. Vad kallas kons mun? Mule

5 Vad heter Nemos pappa i Hitta Nemo? Marvin

6. Vem är kompis med Mamma Mu? Kråkan

7. Vad heter snögubben i filmen Frost? Olof

8. Vad heter myrornas bo? Stack

9. Vad heter Sveriges enda giftiga orm? Huggorm

10. Vad är en bofink? Fågel

11. Vilken grönsak gör man ketchup av? Tomat

12. I vilken stad ligger Liseberg? Göteborg

Kommentarer inaktiverade.